ZESPÓŁ: Grzegorz Pronobis, Sylwia Widzisz-Pronobis, Aneta Nosal

BILANS TERENU: Zakres opracowania – 13,43 ha
Powierzchnia terenu – 4,49 ha
Powierzchnia zbiornika – 8,94 ha
Powierzchnia zabudowy budynków – 1 536 m2
Powierzchnia wody – 8,55 ha
Powierzchnia zieleni – 2,36 ha
Powierzchnia utwardzona – 2,13 ha
Powierzchnia traktow drewnianych – 1,41 ha

Całkowita liczba miejsc postojowych – 153

IDEA PROJEKTU

Motywem przewodnim projektu jest sieć rybacka. Element ten spaja cały teren tworząc spójną przestrzeń. Posłużyliśmy się analogią rozmieszczając atrakcje wokół zbiornika, nawiązując w ten sposób do rozmieszczenia ryb w sieci rybackiej. Ta przenośnia idealnie wpisała się szczególnie w przypadku obiektów, które poprzez luźną interpretację swoją formą nawiązują do form chat rybackich. Dzięki temu budynki stanowią interesujący element przestrzenny wskazujący na tradycję miejsca nie zapominając o współczesnych trendach w architekturze.

ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE

Dostęp kołowy następuje z ulicy głównej. Teren objęty opracowaniem został podzielony na 3 główne strefy: Strefę rekreacji miejsko-turystyczną, Strefę rekreacji turystycznej i Strefę wypoczynku intencjonalnego. Strefa rekreacji miejsko-turystycznej zlokalizowana jest na południu terenu pomiędzy wodą, a ulicą. W tej przestrzeni zlokalizowane są wejścia oraz parkingi co wpływa na wagę tego terenu. Reprezentacyjność tej strefy narzuca lokalizację funkcji gastronomicznych, czy parkowych. Taka oferta „na wejściu” zachęca do zapoznania się z całą ofertą terenu. W tej przestrzeni użytkownik może zapoznać się z atrakcjami, jakie oferuje ośrodek.

Przyjazna przestrzeń przyciąga różnych użytkowników otwierając ich na nowe doznania. Funkcja gastronomiczna zlokalizowana została w głównym budynku. Forma obiektu otwiera się na staw pozwalając gościom podziwiać widoki podczas posiłków. Jednocześnie obiekt jest przystanią dla kajaków i rowerów wodnych. W pobliżu obiektu proponujemy takie atrakcje miejskie jak plaża i plac zabaw, a także przyjemne przestrzenie parkowe. W tej strefie zlokalizowane zostały także miejsca postojowe dla 36 samochodów.

We wschodniej części terenu w strefie rekreacji turystycznej pojawiają się takie atrakcje jak boiska sportowe naziemne i wodne wraz z infrastrukturą obsługującą tą funkcję. Ponadto w tym obszarze zlokalizowane zostały stanowiska kamperowe i pole namiotowe zaaranżowane pośród bogatej

zieleni porządkującej przestrzeń. Dzięki temu użytkownicy zostaną odizolowani od torów kolejowych. Ze względu na potrzeby użytkowników pomiędzy polem namiotowym, a stanowiskami kamperowymi zlokalizowanych zostało 95 miejsc postojowych. Przy centrum sportowym zaś pojawia się 22 miejsc

postojowych.

Strefa wypoczynku intencjonalnego zlokalizowana została w północnej części obszaru. W jej ramach użytkownik ma możliwość spędzić aktywnie czas z dziećmi piknikując lub puszczając latawce. Ponadto teren wzbogacony został o kolejną formę ogrodu kamiennego i tarasów zieleni. Całość spinają trasy sportowe dla sportów takich jak kolarstwo trekingowe i górskie, nordic-walking, które jednocześnie mogą służyć spacerowiczom. Na trasach zlokalizowane zostały przystanki rowerowe i punktu widokowe. W przestrzeni wodnej pojawiają się trasy wodne dla kajaków i rowerów wodnych.

Ponadto poruszając się szlakiem dookoła stawu napotykamy po drodze, przystanki edukacyjne, z których możemy zaczerpnąć informacji o szacie roślinnej terenu, faunie i florze otaczającej akwen. Ścieżki pieszo – rowerowo -dydaktyczne prowadzą nas również do punktów widokowych, położonych w szczególnie atrakcyjnych miejscach, z których rozpościerają się widoki na staw i okoliczną zieleń.